Za nami drugi dzień rywalizacji w ramach trwających w Spale Nadziei Olimpijskich. O medale indywidualne i drużynowe walczyły dziś czwórboistki i czwórboiści. Na starcie dzisiejszej imprezy stanęło 64 zawodniczek i zawodników z dziewięciu krajów.

Czwórbój nowoczesny kobiet

Indywidualne zmagania kobiet rozpoczęły się turniejem szermierczym. Najskuteczniejsza na planszy szermierczej okazała się reprezentantka Polski Adrianna Kapała, która odniosła 19 zwycięstw. Na swoim koncie zgromadziła 250 punktów. Z takim samym wynikiem punktowym turniej szermierczy ukończyły również Węgierka Reka Marschall i Niemka Marie Rostek. Obie jednak uległy w bezpośrednim pojedynku z Adrianną Kapałą.
W klasyfikacji po dwóch konkurencjach, szermierce i pływaniu na prowadzenie wysunęła się Węgierką, która zbudowała 12-sekundową przewagę nad Polką. Na miejsce trzecie z pozycji 10 awansowała Małgorzata Karbownik (zwyciężczyni wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym 2:09,52).
Skuteczne na strzelnicy Polki utrzymywały czołowe miejsca podczas konkurencji łączonej. Szansę na medal straciła Węgierką, która spadła na miejsce poza pierwszą szóstką. Sporą stratę punktową odrobiła Czeszka Lucie Hlavackova, która ostatecznie objęła prowadzenie w wyścigu. Bardzo mocne tempo biegu prezentowane przez Hlavackovą pozwoliło jej na powiększenie przewagi nad goniącymi ją rywalkami i przekroczenie mety na 27 sekund przed kolejną z zawodniczek. Jako druga finiszowała Polka Adrianna Kapała a na miejscu trzecim rywalizację ukończyła Małgorzata Karbownik.

Czwórbój nowoczesny mężczyzn

Granicę 2 minut podczas otwierającego rywalizację mężczyzn wyścigu pływackiego złamało dwóch zawodników. Zwycięzcą okazał się Hubert Skibiak, który finiszował z czasem 1:56,10. Tuż za nim dopłynął Kacper Klimczak (1:56,14). Trzecim zawodnikiem konkurencji okazał się Maciej Klimek (2:00,98).
Na prowadzenie w klasyfikacji po dwóch rozegranych konkurencjach wysunął się zwycięzca turnieju szermierczego Joshua Mitchell z Wielkiej Brytanii. Wiceliderem po pływaniu i szermierce został Maciej Klimek (4 rezultat szermierki- 244 punkty). Miejsce trzecie zajmował reprezentant Niemiec Caspar Ruelke.
Walka o medale rozegrana na trasie konkurencji łączonej okazała się bardzo emocjonująca. Początkowo duże różnice punktowe między zawodnikami szybko zostały zniwelowane, a ostateczna walka o medale rozegrała się na ostatniej rundzie strzelania. Jako pierwszy ze strzelnicy wybiegł Maciej Klimek, tuż za nim strzelanie ukończyli Niemiec Tim Leh i Portugalczyk Duarte Taleigo. Na miejscu czwartym na ostatnią pętlę biegu wyruszył Olaf Paradowski. Na finiszowych metrach najwięcej sił zachował Maciej Klimek, który przekroczył linię mety jako pierwszy. Cztery sekundy za nim wyścig ukończył Niemiec Tim Leh, minimalnie pokonując trzeciego zawodnika imprezy Olafa Paradowskiego.

W rywalizacji drużynowej kobiet zwyciężyły Polki w składzie Adrianna Kapała, Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka. Srebrny medal zdobyła druga drużyna Polski- Maja Marcinkowska, Pola Wolska i Wiktoria Pruszyńska. Brązowy medal zdobyły Niemki-Anna Waltermann, Cicelle Leh i Emma Frassdorf.

Wśród mężczyzn tryumfowali Polacy- Maciej Klimek, Olaf Paradowski i Michał Jabłoński. Na drugim stopniu podium stanęli Brytyjczycy- Joshua Mitchell, Samuel Cobb i Charles Brown. Brązowe medale wywalczyli Czesi Tobias Parizek, Michał Frydrych i Bohumil Jiri Svoboda.

Gratulacje dla zawodników!

Adrianna Kapała, Małgorzata Karbownik, Maciej Klimek i Olaf Paradowski na podium Nadziei Olimpijskich w czwórboju