W stolicy Węgier wystartowała II edycja Pucharu Świata seniorów, w której rywalizuje 7 reprezentantów Polski.
Podczas wczorajszych eliminacji mężczyzn, otwierających imprezę śledziliśmy występy Daniela Ławrynowicza, Jarosława Świderskiego, Kamila Kasperczaka i Macieja Dukielskiego. O miejsca w dwóch 18-osobowych półfinałach walczyło 70 zawodników podzielonych na dwie grupy kwalifikacyjne.

Bardzo wysoki wynik szermierki uzyskał Daniel Ławrynowicz, rywalizujący w eliminacyjnej grupie „A”. Nasz zawodnik zadał aż 23 zwycięskie trafienia, dzięki czemu osiągnął czwarty najwyżej punktowany rezultat (245 punktów). Udany występ w turnieju odnotował również Maciej Dukielski, startujący w tej samej grupie. 19 wygranych walk dało mu ostatecznie 10 miejsce w klasyfikacji turniejowej (225 punktów). 210 punktów, za pokonanie 16 rywali zgromadził Jarosław Świderski (23 miejsce w grupie), z 15 zwycięstwami na koncie turniej ukończył Kamil Kasperczak (195 punktów).

Pozycja w ścisłej czołówce zajęta przez Daniela Ławrynowicza dała mu bardzo dużą przewagę nad rywalami. Po drugiej z rozegranych konkurencji-pływaniu, nadal zajmował 4 miejsce, z którego przystąpił do finałowej konkurencji łączonej. Skuteczne strzelanie, umożliwiło mu kontrolowanie sytuacji na trasie biegu. Finiszował w ścisłej czołówce (drugie miejsce w grupie „A”), czym zagwarantował sobie miejsce w półfinale.
Bezpośrednią kwalifikację do finału zdobywało 15 najwyżej sklasyfikowanych zawodników z każdej z dwóch grup. Kolejnych 6 awansowało na podstawie najwyższych wyników.
Dzięki niemalże bezbłędnemu strzelaniu i mocnemu tempu biegu, miejsce wśród 36 półfinalistów wywalczył rownież Jarosław Świderski. Finiszował jako 19 zawodnik grupy „B”, uzyskując wymaganą do awansu pulę punktów.
Do zdobycia kwalifikacji przez Kamila Kasperczaka zabrakło niewiele, bo 9 punktów. Przekroczył linię mety jako 21 zawodnik grupy „B”. Maciej Dukielski, który zmagał się z problemami na strzelnicy, ukończył wyścig na 22 miejscu w grupie „A”.

Dziś na starcie eliminacji kobiet staną 3 reprezentantki Polski, Natalia Dominiak (grupa eliminacyjna „A”, Oktawia Nowacka i Daria Niedziałkowska (grupa eliminacyjna „B”.

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia wyników na oficjalnej stronie UIPM uipmworld.org
Daniel Ławrynowicz i Jarosław Świderski w półfinale Pucharu Świata w Budapeszcie