Droga Rodzino pięcioboju nowoczesnego,

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nieprawdziwych i niesprawiedliwych artykułów w mediach społecznościowych, które atakują Zarząd UIPM, w tym prezydenta naszej federacji na temat zastąpienia jazdy konnej na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028 r. inną dyscypliną.

Wszyscy członkowie Zarządu UIPM są miłośnikami jeździectwa i szanują naszą długą (100-letnią), piękną historię pięcioboju nowoczesnego, ale w dobie zmieniających się warunków, wymagań i licznych krytyk dotyczących formuły naszego sportu na przestrzeni ostatnich 20 lat, władze UIPM podejmowały niejednokrotnie trudne decyzje, tak aby umożliwić olimpijskiemu pięciobojowi współczesnemu rozwój i wzrost popularności na całym świecie. Jako olimpijczyk rozumiem również obawy, że dla wielu doświadczonych sportowców wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest trudne i frustrujące.

Jestem mistrzem olimpijskim i wielokrotnym mistrzem świata, przez wiele lat pracowałem jako trener główny reprezentacji USA w pięcioboju nowoczesnym.  Obecnie jako wolontariusz jestem również członkiem UIPM ds. sportu i kocham jazdę konną (konie) tak jak cała nasza sportowa rodzina pięciobojowa.

Przez ostatnie lata byłem świadomy istnienia potrzeb wprowadzania wielu innowacji w sporcie wynikających z dynamiki zmieniającego się wysoce konkurencyjnego świata.  Kierownictwo MKOl i Zarząd UIPM zdają sobie sprawę, że te zmiany są niezbędne, aby nasz sport mógł się rozwijać i jednocześnie kontynuować podstawowe idee/marzenia barona Pierre’a de Coubertin.

Pięciobój nowoczesny jest sportem (własnością) wszystkich jego miłośników – byłych, obecnych i przyszłych.  Pamiętajmy, że „Pentathlon” jest sprawdzianem kompletnego sportowca, pięć dyscyplin zawsze powinno to odzwierciedlać, ale nowoczesny w nazwie sugeruje także, że powinien się dostosowywać do zmieniających się uwarunkowań współczesnego świata, w tym uwzględniać atrakcyjność jego odbioru przez kibiców i stwarzać możliwość szerokiego jego dostępu w uprawianiu przez dzisiejszą młodzież.

 Mistrz olimpijski, Prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego

Janusz Pyciak- Peciak

Droga Rodzino pięcioboju nowoczesnego,