Wśród 57 zawodników, którzy przystąpili do dzisiejszej fazy eliminacyjnej Pucharu Świata w Albenie, wystartowało czterech reprezentantów Polski. Sebastian Stasiak i Maciej Dukielski rywalizowali w 29-osobowej grupie „A”, Łukasz Gutkowski i Jarosław Świderski znaleźli się na liście startowej grupy „B”.

Drugi najlepszy wynik szermierki uzyskany przez Jarosława Świderskiego, 250 punktów (19 zwycięskich pojedynków) i 6 najwyżej punktowany rezultat pływania (2:03,96), dał mu pozycję wicelidera w klasyfikacji po dwóch konkurencjach. Duża przewaga, którą zbudował pozwoliła mu na spokojny start i taktyczne rozegranie biegu ze strzelaniem. Finiszował jako 10 zawodnik grupy „B”, zapewniając sobie tym samym miejsce w półfinale.

Jako 15, do mety dotarł startujący w tej samej grupie eliminacyjnej Łukasz Gutkowski. Dzięki ustanowieniu 5 czasu konkurencji łączonej odrobił straty i awansował z 19 miejsca, zajmowanego po szermierce (201 punktów) i pływaniu (2:05,19). Zagwarantował sobie prawo startu w kolejnej fazie zawodów.

Problemy na planszy szermierczej zaważyły niestety o miejscu zajętym przez Sebastiana Stasiaka w klasyfikacji generalnej. Do laser run przystąpił z numerem 21. Mimo uzyskania wysokiego, 9 rezultatu biegu ze strzelaniem (10:49,50, wynik ten dałby mu 6 lokatę w grupie „B”), nie udało mu się zająć jednego z promowanych awansem miejsc.

Tuż za Sebastianem do mety finałowej konkurencji dotarł Maciej Dukielski. Nasz reprezentant zajął 14 miejsce w turnieju szermierczym (201 punktów), i również z 14 pozycji przystąpił do biegu ze strzelaniem (wynik pływania 2:07,55). Niestety nie udało mu się obronić tej lokaty, co kosztowało go utratę miejsca w gronie 36 półfinalistów.

Jutro kolejna odsłona rywalizacji w ramach Pucharu Świata i walka o finał kobiet, do której stanie Anna Maliszewska.

Powodzenia!

Jarosław Świderski i Łukasz Gutkowski z awansem do półfinału Pucharu Świata