Ogromnym sukcesem zakończyła się dzisiejsza rywalizacja mężczyzn podczas finału Mistrzostw Europy w Bath. Łukasz Gutkowski zdobył bezpośrednią kalifikację olimpijską i może być pewny udziału w przyszłorocznych Igrzyskach w Tokio.

Do finału zawodów zakwalifikowało się trzech naszych reprezentantów, Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak i Daniel Ławrynowicz. Rywalizacja rozpoczęła się konkurencją pływacką, podczas której polscy pięcioboiści osiągnęli bardzo dobre rezultaty. Gutkowski i Ławrynowicz poprawili czasy uzyskane w fazie eliminacyjnej. Stasiak wyrównał swój rezultat z kwalifikacji.
Sebastian Stasiak i Łukasz Gutkowski okazali się bardzo skuteczni podczas turnieju szermierczego. Zdobyli odpowiednio 220 i 209 puntów w tej konkurencji. Niestety problemy, z którymi na planszy zmagał Daniel Ławrynowicz uniemożliwiły mu zajęcie miejsca w czołówce na tym etapie rywalizacji. Turniej zakończył gromadząc 149 punktów.
Prawdziwych emocji dostarczyła jazda konna. Żaden z zawodników nie odnotował bezbłędnego przejazdu. Sytuacja w tabeli wyników uległa znacznym zmianom. Z walki o medale wyeliminowany został jeden z faworytów, Rosjanin, Aleksander Lesun. Świetny występ na parkurze, który zaprezentował Łukasz Gutkowski (jedna zrzutka) zagwarantował mu awans na miejsce 10 po trzech rozegranych konkurencjach. Sebastian Stasiak swój przejazd ukończył z wynikiem 254 punktów, Daniel Ławrynowicz zdobył ich 262.
Na starcie konkurencji łączonej Polacy zameldowali się z numerami: 10-Gutkowski, 16-Stasiak i 32-Ławrynowicz.    Bezpośrednią kwalifikację olimpijską zdobyć mogła pierwsza ósemka zawodników na mecie. Gutkowski do miejsca w ścisłej ósemce tracił 4 sekundy. Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy Łukasz zbliżył się do czołówki i utrzymywał się w grupie pościgowej za prowadzącym Brytyjczykiem. Mimo presji okazał się bardzo skuteczny podczas kolejnych serii strzeleckich a świetne tempo biegu pozwoliło mu wyprzedzić kolejnych rywali. Na ostatnich metrach ścigał Czecha, Jana Kufa, ostatecznie finiszując na 6 miejscu, dającym kwalifikację olimpijską. Sebastian Stasiak przekroczył metę na 18 pozycji, Daniel Ławrynowicz ukończył wyścig na miejscu 32.

Ogromne gratulacje dla zawodników i trenerów!

Jutro kolejna część emocji związanych ze startem w finale Mistrzostw Europy. O kwalifikację olimpijską powalczą dwie reprezentantki Polski, Oktawia Nowacka i Anna Maliszewska. trzymamy kciuki!

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia wyników na oficjalnej stronie UIPM uipmworld.org

Łukasz Gutkowski z bezpośrednią kwalifikacją olimpijską