Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zbigniewa Pacelta, zawodnika, reprezentanta Polski w  pięcioboju nowoczesnym, dwukrotnego olimpijczyka, trenera Kadry Narodowej, działacza i Prezesa Naszego Związku.

Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.

„Zbyszek był wspaniałym sportowcem i człowiekiem. Był jednym z najlepszych pływaków juniorów w Europie. Dwukrotnie jako pływak startował na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku i Monachium. Później za namową trenera Zbigniewa Kuciewicza trafił do pięcioboju nowoczesnego.

Na Igrzyskach w Montrealu był bliski strefy medalowej w klasyfikacji drużynowej ostatecznie z Pyciakiem i Trybusiewiczem uplasowali się na miejscu 4., indywidualnie zajął miejsce dziewiętnaste.  Rok później na Mistrzostwach Świata w San Antonio w Texasie zdobył złoty medal w drużynie. Drugi tytuł mistrza świata zdobył także w konkurencji drużynowej na MŚ w Jönköping w1978 r..

Zbyszek był bardzo pracowitym człowiekiem, co później pozwoliło osiągnąć mu również wielkie sukcesy jako trener reprezentacji Polski w pięcioboju nowoczesnym. Pierwszy sukces odniósł na Mistrzostwach Świata w Drzonkowie w 1981 r., gdzie jego podopieczni wywalczyli  2 złote medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Największy sukces jako trener  odniósł podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Jego podopieczni zdobyli dwa złote medale – indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek i polska drużyna w składzie: Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Goździak, Maciej Czyżowicz.

Po tym sukcesie został wybrany „Trenerem Roku”. Wielokrotnie był szefem Polskiej Misji Olimpijskiej. Przez wiele lat piastował kierownicze stanowiska w resorcie sportu. Odniósł również sukces jako polityk ponieważ był szczery, lubił pomagać słabszym i zawsze był konsekwentny w dążeniu do celu. Świat sportowy w Polsce odniósł ogromną stratę. 

Odszedł od nas wspaniały człowiek.”

Prezes PZPNow – Janusz Peciak

Nie żyje Zbigniew Pacelt