Chociaż wydaje się, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbyły się niedawno, czas już rozpocząć odliczanie do Paryża 2024!
Nadchodzący rok, będzie dla naszych reprezentantów bardzo ważny. Dla kadry seniorskiej upłynie pod znakiem kwalifikacji olimpijskich. W kalendarzu UIPM można już prześledzić terminowy rozkład imprez, podczas których, oprócz medali i tytułów, do zdobycia będzie również bezpośrednia kwalifikacja na IO. Walka o taką kwalifikację stoczy się podczas Finału Pucharu Świata w Ankarze (31.05-04.06.23, bezpośrednia kwalifikacja dla zwycięzcy), Igrzysk Europejskich w Krakowie (25.05-01.07.23, 8 najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników) i Mistrzostw Świata Seniorów w Bath (21-28.08.23, 3 najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników). W kalendarzu na rok 2023 widnieje też kilka wydarzeń, dających szansę na zdobycie punktów do rankingu olimpijskiego.
Również młodsi zawodnicy rozpoczną przygotowania do głównych imprez w swoich kategoriach wiekowych. Przed nimi wymagająca droga, wiodąca do zdobycia miejsc wśród kadry na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Dodatkowym wyzwaniem, będzie zmierzenie się z nową konkurencją Obstacle Course (tor przeszkód), która zastąpi jazdę konną po IO w Paryżu.
Wiemy już co czeka nas w roku 2023, prześledźmy więc dokonania kadrowiczów w mijającym roku 2022.

Natalia Dominiak i jej 5 miejsce w pierwszej edycji Pucharu świata, która odbyła się pod koniec marca w Kairze.
Sukces tym większy, że zgodnie z nowymi zasadami, ostateczna walka o medale rozegrała się w wąskim 18-osobowym finale, do którego awansowały najlepsze zawodniczki wyłonione w wymagającym systemie eliminacji i półfinałów.

Natalia Dominiak i Daniel Ławrynowicz i ich brązowy medal Finału Pucharu Świata w rywalizacji sztafet MIX w Ankarze (Turcja).
26 czerwca 2022 jest zdecydowanie datą do zapamiętania. To właśnie wtedy polska sztafeta mieszana stoczyła zaciętą walkę o medal, wśród czołowych zawodników świata, ustępując tylko Węgrom i Japończykom.

Maja Marcinkowska i Pola Wolska, które sięgając po tytuł Mistrzyń Europy U19 w Krakowie, otworzyły worek medali, który z tej imprezy przywieźli reprezentanci Polski. Nasze zawodniczki okazały się najmocniejszym teamem czwórboistek. W walce o mistrzowski tytuł pokonały Szwajcarki i Francuzki. Na wyróżnienie zasłużyła również druga z polskich sztafet – Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka. Reprezentantki Polski przekroczyły linię mety jako trzecie, ale zgodnie z zasadami, na podium mogła stanąć tylko jedna sztafeta z danego kraju.

Małgorzata Karbownik i Michał Jabłoński i ich srebrny medal oraz tytuł Wicemistrzów Europy U19 w sztafecie mieszanej. Katarzyna Dębska, Hanna Jakubowska i Zuzanna Gradoń srebrnymi medalistkami Mistrzostw Europy kategorii U17 w drużynie (Kraków 2022).
Mistrzostwa Europy kategorii U19 i U17 w Krakowie okazały się wielkim sukcesem dla polskiej reprezentacji. Już kilka dni po zwycięstwie czwórbojowej sztafety kobiet, do puli medali trafiły kolejne dwa krążki.

Bartosz Szmytke indywidualnym brązowym medalistą Mistrzostw Europy kategorii U17, drużyna w składzie Bartosz Szmytke, Krystian Trepczyk i Igor Radomyski na drugim stopniu podium.
Dzięki kolejnym sukcesom naszych reprezentantów podczas tych zawodów, Polska objęła prowadzenie w klasyfikacji medalowej imprezy, mając ich na swoim koncie aż 5. Jak się niebawem okazało, na kolejne krążki nie trzeba było długo czekać.

Katarzyna Dębska i Hanna Jakubowska Mistrzyniami Europy kategorii U17 w sztafecie.
Prowadzenie, które nasze zawodniczki zdobyły w pływaniu uległo powiększeniu podczas finałowego laser run. Polska sztafeta finiszowała z ogromną przewagą, pokonując Brytyjki i Francuzki.

Katarzyna Dębska indywidualną brązową medalistką Mistrzostw Europy w czwórboju nowoczesnym.
Drużyna kobiet w składzie Katarzyna Dębska, Pola Wolska i Maja Biernacka z tytułem mistrzowskim.
Mistrzostwa Europy w Krakowie były wyjątkową imprezą łączącą starty dwóch kategorii wiekowych. Ze swojej szansy na udział zarówno w rywalizacji trójbojowej i czwórbojowej, w pełni skorzystała Katarzyna Dębska, która swój udział w zawodach ukończyła zdobywając 4 medale. Dwa w kategorii U17 i dwa w kategorii U19.

Małgorzata Karbownik i Michał Jabłoński Wicemistrzami Świata Juniorów w sztafecie mieszanej (Lignano Sabbiadoro/Włochy).
Kolejna impreza kategorii U17 i U19 w jeszcze silniejszej obsadzie i kolejne miejsce na podium dla naszych reprezentantów. Małgorzata Karbownik i Michał Jabłoński, którzy okazali się bardzo skuteczni podczas turnieju szermierczego i pływania, na trasie laser run ustąpili tylko parze z Meksyku. Brązowe medale zdobyli Turcy.

Krystian Trepczyk indywidualnym brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych (kategoria U17) w Lignano Sabbiadoro/Włochy.
Po niezwykle zaciętej walce o tytuł Mistrza Świata wśród trójboistów, na trzecim stopniu podium stanął nasz reprezentant. Na rozstrzygnięcie kolejności na mecie laser run trzeba było czekać do ostatnich metrów wyścigu, pierwszą trójkę dzieliły tylko 3 sekundy.

Krystian Tepczyk i Bartosz Szmytke brązowymi medalistami Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w sztafecie.
Po zwycięstwie w wyścigu na dystansie 2×100 metrów stylem dowolnym, Polacy wyruszyli na trasę konkurencji łączonej jako liderzy. Po trudnej walce na strzelnicy, nasi trójboiści zapewnili sobie brązowe medale rywalizacji.
Reprezentacja Polski wróciła z Lignano Sabbiadoro w trzema krążkami.

Oktawia Nowacka i Natalia Dominiak, Łukasz Gutkowski i Kamil Kasperczak – Wicemistrzowie Europy Seniorów w rywalizacji sztafet kobiet i sztafet mężczyzn.
Wrzesień 2022 to przede wszystkim sukces Polaków podczas Mistrzostw Europy Seniorów, rozegranych na Węgrzech. Wysoka dyspozycja i zacięta walka obu naszych sztafet przyniosła wielki powód do radości – dwa srebrne medale tej imprezy.

Ewa Pydyszewska, Adrianna Kapała i Małgorzata Karbownik srebrnymi medalistkami Młodzieżowych Mistrzostw Świata w drużynie.
Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata, rozegranych na początku października w Drzonkowie, nasze reprezentantki dały nam powód do świętowania. Dzięki wysokim rezultatom osiągniętym w rywalizacji indywidualnej kobiet, Polki stanęły na drugim stopniu podium. Zwyciężczyniami okazały się Węgierki, a brązowe medale zdobyły Francuzki.

Adrianna Kapała i Małgorzata Karbownik ze srebrnymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata w sztafecie.
Zwycięstwo w pływaniu i jeden z najlepszych wyników jazdy konnej dały naszym zawodniczkom szansę na walkę o czołowe miejsca. Awans z czwartego miejsca zajmowanego przed konkurencją łączoną dał im ostatecznie tytuł Młodzieżowych Wicemistrzyń Świata. Polki ustąpiły jedynie sztafecie z Francji. Na najniższym stopniu podium stanęły Włoszki.

Ewa Pydyszewska, Adrianna Kapała i Wiktoria Wierzba i ich tytuł drużynowych Mistrzyń Europy U24 (Drzonków).
Tradycyjnie już, ostatnią imprezą rangi Mistrzowskiej w corocznym kalendarzu startów, były Mistrzostwa Świata kategorii U24, których gospodarzem od pierwszej edycji tej imprezy jest Polska. Tym bardziej cieszy sukces naszych zawodniczek, które w tym wydarzeniu sięgnęły po złoty medal rywalizacji drużynowej.


Dziękujemy za wszystkie sportowe emocje! Życzymy dalszych sukcesów i spełnienia sportowych marzeń w nadchodzącym roku 2023!!!

Podsumowanie roku 2022