Wczoraj w węgierskim Szekesfehervar odbyła się ostatnia część rywalizacji najlepszych pięcioboistów podczas III edycji Pucharu Świata. 22 sztafety MIX stanęły do walki o medale. Polskę reprezentowali Marta Kobecka i Szymon Staśkiewicz.

Polacy rozpoczęli swój udział występem na pływalni, gdzie osiągnęli bardzo dobry, 11 wynik na dystansie 2x100m. Ich czas, 2;01,81 był o 1,5 sekundy słabszy od drużyny z Korei, która w tej konkurencji zajmowała 3 lokatę. Do zwycięzców, Chińczyków tracili 10 punktów.

Rywalami, z którymi Marta i Szymon stoczyli szermiercze walki otwarcia była właśnie drużyna z Chin. Niestety nasi zawodnicy nie zdołali ich pokonać. Po trudnym starcie i kilku problemach na planszy Polacy zaczęli piąć się w klasyfikacji turnieju odnosząc zwycięstwa w kolejnych turach z bardzo silnymi przeciwnikami. Dobra passa trwała i ostatecznie zakończyli w czołówce, awansując na miejsce 7 po dwóch konkurencjach.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, deszcz i silny wiatr, jazda konna była ogromnym wyzwaniem dla wszystkich startujących. Żadna z drużyn nie zaliczyła bezbłędnego przejazdu, a występy kolejnych sztafet powodowały wiele przetasowań w klasyfikacji generalnej. Po upadku na parkurze Elodie Clouvel z  nadziejami na medal pożegnali się Francuzi, ogromne problemy mieli również Ukaińcy i kandydaci do podium Węgrzy (Tamara Alekszejev i Gergely Regos). Tym bardziej cieszy świetny wynik naszej sztafety, która podczas swojego przejazdu popełniła tylko jeden błąd, zrzutkę kosztującą
7 punktów. Wynik 291 punktów (7pkt zrzutka +2 punkty za przekroczenie normy czasu) dał im poyzcj vice liderów i awans na 3 miejsce przed starem konkurencji łączonej.

Problemy naszej sztafety powróciły podczas laser run’u. Mimo bardzo dobrej dyspozycji biegowej Szymona i Marty nie udało się obronić pozycji medalowej. Zbyt długi czas pobytu na strzelnicy spowodował spadek w klasyfikacji. Polacy ukończyli rywalizację na miejscu 13, przekraczając metę za drużyną z Korei.

Gratulacje dla zawodników!

Polska sztafeta na 13 miejscu w Pucharze Świata #3