Dziś w Tokio poznaliśmy zwycięzców finału mężczyzn będącego ostatnią odsłoną pięciobojowych zmagań na tych igrzyskach.
Nasi reprezentanci, Łukasz Gutkowski i Sebastian Stasiak kontynuowali walkę o medale, która rozpoczęła się czwartkowym rankingowym turniejem szermierczym. Już na tym etapie rywalizacji nasi zawodnicy zajmowali wysokie lokaty. Łukasz Gutkowski ukończył turniej z wynikiem 214 punktów (19 zwycięstw), co dało mu 12 miejsce w klasyfikacji. Tuż za nim na pozycji 13, uplasował się Sebastian Stasiak, który na swoim koncie zapisał 208 punktów (18 wygranych walk).
Świetnie dla Łukasza Gutkowskiego rozpoczęła się dzisiejsza część zawodów. Reprezentant Polski ustanowił swój nowy rekord życiowy podczas wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym i dopłynął do mety w czasie 2:00.59. Jego rezultat okazał się być 11 wynikiem konkurencji. Płynący w serii 3 Sebastian Stasiak finiszował z wynikiem 2:04,59 (25 lokata w pływaniu).
Podczas bonusowej rundy szermierki rozegranej po pływaniu dodatkowy punkt za zwycięstwo nad Austriakiem Gustenau zdobył Łukasz Gutkowski. W klasyfikacji po dwóch konkurencjach nasi zawodnicy zajmowali pozycje 15-Łukasz i 19-Sebastian.
Po wczorajszej jeździe konnej kobiet, podczas której oglądaliśmy wiele nieudanych przejazdów, można było się spodziewać znacznych zmian w klasyfikacji zawodników po tej konkurencji. Czołowe lokaty stracili między innymi Justinas Kinderis i Ilya Palazkov. Świetny rezultat uzyskał Sebastian Stasiak, który ukończył swój przejazd po parkurze z wynikiem 286 punktów (2 zrzutki, 13 miejsce w jeździe konnej). 3 zrzutki i norma czasu przekroczona o 1 sekundę podczas występu Łukasza Gutkowskiego dały mu ostatecznie 278 punktów.
Do kończącej walkę o medale konkurencji łączonej nasi reprezentanci przystąpili z numerami 15-Łukasz i 18-Sebastian.
To właśnie podczas ostatniej odsłony zawodów-biegu ze strzelaniem czekały nas największe emocje za sprawą naszych zawodników. Polacy od startu nastawieni byli na uzyskanie jak największego awansu w klasyfikacji, widać to było zarówno na trasie biegu jak i na strzelnicy. Systematycznie odrabiali dystans do kolejnych zawodników by ostatecznie finiszować na pozycjach 12 i 13. Dzięki uzyskaniu 5 najlepszego czasu w laser run, Sebastian Stasiak awansował o aż 5 pozycji. Łukasz Gutkowski, autor 8 najwyżej punktowanego czasu w konkurencji łączonej awansował o 3 lokaty.
Złoty medal zdobył Joseph Choong (Wielka Brytania), srebro Ahmed Elgendy (Egipt) a brąz Woongtae Jun (Korea).

Gratulacje dla naszych zawodników!!!!
Dziękujemy za piękne pięciobojowe emocje dostarczone nam podczas tych igrzysk!

Popis Polaków w laser run. Gutkowski 12, Stasiak 13 zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Tokio