Od środy w węgierskim Székesfehérvár najlepsi pięcioboiści rywalizują w III edycji Pucharu Świata seniorów. Wśród zawodników, którzy wywalczyli awans do finału zawodów  znalazło się troje naszych reprezentantów: Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska i Sebastian Stasiak.

Eliminacje kobiet

W eliminacjach kobiet wzięły udział 4 reprezentantki Polski. Oprócz Nowackiej i Maliszewskiej walkę o awans stoczyły Marta Kobecka i Natalia Dominiak. Panie rywalizowały w trzech grupach kwalifikacyjnych. W grupie A od początku bardzo dobrze spisywała się Anna Maliszewska, która  po wygraniu 17 walk zwyciężyła w tej konkurencji. W tej samej grupie znalazła się Natalia Dominiak. W turnieju szermieczym odniosła 10 wygranych co dało 186 punktów i 20-tą pozycję na tym etapie zmagań. Równie dobry występ na planszy jak Maliszewska zanotowała Oktawia Nowacka, pokonując aż 19 rywalek zajęła drugą pozycję w turnieju grupy B. Marta Kobecka odniosła 15 zwycięstw, co dało jej 8 lokatę. Dzięki bardzo wysokiej zdobyczy punktowej w szermierce, Nowacka i Maliszewska utrzymały swoje wysokie pozycje po konkurencji pływackiej. Obydwie kontrolowały przebieg wyścigu laser run i pewnie awansowały-Oktawia odnosząc ogólne zwycięstwo w grupie B, Anna na dającym bezpośredni awans do finału miejscu 8. Martę i Natalię czekało trudne zadanie w walce o awans podczas konkurencji łączonej. Niestety do mety dobiegły na pozycjach nie uprawniających do startu w piątkowej rywalizacji. Marta Kobecka swój start w grupie B zakończyła na 15 lokacie. Natalia Dominiak finiszowała na miejscu 20.

Eliminacje mężczyzn

Wczoraj zakończył się etap kwalifikacji mężczyzn. Do czwartkowej rywalizacji przystąpiło czworo naszych pięcioboistów: Sebastian Stasiak, Maciej Dukielski (obydwaj grupa A), Szymon Staśkiewicz oraz Jarosław Świderski (obydwaj grupa B). Podczas turnieju szermierczego najwięcej zwycięstw odnotował Maciej Dukielski, który pokonując 16 rywali zgromadził 208 punktów.  Staśkiewicz i Stasiak zdobyli po 194 punkty, Świderski zmagania na planszy zakończył ze 187 punktami. Dla całej czwórki oznaczało to konieczność gonienia czołówki. Dzięki bardzo dobremu występowi na pływalni (2:04,28) Sebastian Stasiak zdołał odrobić straty i awansować do grupy najwyżej sklasyfikowanych po dwóch konkurencjach zawodników. Drugi najlepszy czas konkurencji łączonej uzyskany przez tego zawodnika zagwarantował mu miejsce wśród 36 finalistów, którzy walkę o medale stoczą już jutro. Maciej Dukielski, Szymon Staśkiewicz i Jarosław Świderski mimo walki do ostatnich metrów nie zdołali zająć miejsc premiowanych awansem.

Kolejne trzy dni to dni rozstrzygnięć. Piątkowa rywalizacja wyłoni zwyciężczynię wśród pań. W sobotę  w finale zmierzą się panowie. W niedzielę poznamy medalistów w zmaganiach sztafet MIX. Nasz kraj w tej części zawodów reprezentować będą Marta Kobecka i Szymon Staśkiewicz.

Zapraszamy  do śledzenia wyników live oraz przyłączenia się do transmisji na żywo dostępnej na oficjalnej stronie uipmworld.org 

 

Trójka Polaków z awansem do finału III edycji Pucharu Świata na Węgrzech