Kolejnym sukcesem zakończył się piąty dzień Mistrzostw Europy kategorii U17. Wśród 16 sztafet kobiet na starcie stanęły dwa polskie zespoły Katarzyna Dębska i Hanna Jakubowską oraz Zuzanna Gradoń i Hanna Matusik.

Dębska i Jakubowska do walki o medale przystąpiły z pozycji faworytek. Swoją wysoką dyspozycję potwierdziły podczas rozpoczynającego rywalizację sztafet pływania. Okazały się zwyciężczyniami wyścigu na dystansie 2×100 metrów stylem dowolnym i na starcie do laser run miały niewielką, bo 1-sekundową przewagę nad teamem z Ukrainy Elizavetą Reznik i Olesyą Lazarenko. Jako trzecie do konkurencji łączonej przystąpiły Hiszpanki Enya Lechuga i Mireia Vasquez (2 sekundy straty do liderek). 34 sekundy za prowadzącymi na trasę biegu ze strzelaniem wyruszyły Hanna Matusik i Zuzanna Gradoń.

Skuteczna na strzelnicy Hiszpanka zdołała objąć prowadzenie nad Katarzyną Dębską, ale Polka okazała się mocniejsza na kolejnych dwóch, 600-metrowych pętlach biegu. Dotarła do strefy zmian jako pierwsza, wypracowując sporą przewagę nad rywalkami. Hanna Jakubowska przystąpiła do drugiej części wyścigu na pozycji liderki i również jako pierwsza opuściła strzelnicę po pierwszej z dwóch rund. Mocne tempo biegu uniemożliwiło goniącej ją Brytyjce na odrobienie strat. Ostateczne zwycięstwo dla Polski przypieczętowała podczas drugiej wizyty na strzelnicy, którą opuściła 12 sekund przed kolejną zawodniczką. Z bardzo dużą, bo 19-sekundową przewagą, przekroczyła linię mety, potwierdzając mistrzowski tytuł Polek w rywalizacji sztafetowej.
Hanna Matusik i Zuzanna Gradoń ukończyły walkę na miejscu 13, odnotowując awans o trzy lokaty.

Gratulacje!

Katarzyna Dębska i Hanna Jakubowska Mistrzyniami Europy w sztafecie