Za nami pierwszy dzień rozgrywanych w COS OPO Spała Turnieju Nadziei Olimpijskich. Na starcie wczorajszej rywalizacji stanęły reprezentantki i reprezentacji siedmiu państw, wśród nich bardzo liczna kadra Polski. Jako pierwsi do walki o medale przystąpili mężczyźni z kategorii U17 (trójbój nowoczesny), oraz kobiety z kategorii U19 (czwórbój nowoczesny).
Oprócz indywidualnych tytułów dla zwycięzców obu kategorii, rozstrzygnięto rywalizację w klasyfikacji drużynowej.

Mężczyźni U17 – trójboju nowoczesny
Bardzo dobry występy reprezentantów Polski, podczas pierwszej z rozegranych konkurencji Juniorów Młodszych, dały im pierwsze trzy pozycje w klasyfikacji generalnej po pływaniu. Najszybszy na dystansie 200 metrów stylem dowolnym okazał się Krystian Trepczyk, który finiszował z czasem 2:04,14. Jako drugi do mety wyścigu dopłynął Jan Sikora (2:04,67) a trzecie miejsce w pływaniu wywalczył Igor Radomyski (2:04,98). Minimalne różnice między zawodnikami czołówki zapowiadały emocjonującą rywalizację na 2400-metrowej trasie laser run.
Jako pierwszy na trasę wyruszył Trepczyk, sekundę za nim kolejni dwaj Polacy. Po pierwszym strzelaniu do czołówki dołączyli Węgier Almos Kiss-Szollosi, Czech Matej Huml i reprezentant Polski Franciszek Dubrawski. Kolejne rundy strzelania przyniosły sporo zmian w kolejności zawodników na trasie biegu. 20-sekundową stratę przed laser run odrobił zawodnik z Wielkiej Brytanii Sebastian Forrest. Zmienił na prowadzeniu Krystiana Trepczyka. Walka o brązowy medal rozegrała się między Igorem Radomyskim a Czechem Ales Majstiszynem. Bezpieczna przewaga, którą udało się zbudować Brytyjczykowi, zagwarantowała mu złoto. Jako drugi linię mety przekroczył Krystian Trepczyk. Po zaciętej walce, na finiszu mocniejszy okazał się Czech, i to on sięgnął po brązowy medal w kategorii U17.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Polacy (Krystian Trepczyk, Jan Sikora i Igor Radomyski). Srebrne medale zdobyli Czesi (Ales Majstiszyn, Matej Huml i Tobias Raska). Brązowymi medalistami w drużynie zostali Węgrzy (Almos Kiss-Szollosi, Andras Tory i Zsombor Mohl).

Kobiety U19 – czwórbój nowoczesny
Wysoki rezultat szermierki, osiągnięty przez Maję Marcinkowską (230 punktów 22V/16D), dał naszej reprezentantce miejsce w ścisłej czołówce. Najskuteczniejsza na planszy okazała się Niemka Josefine Unterberger (254 punkty). W klasyfikacji po dwóch konkurencjach Maja Marcinkowska awansowała z miejsca 5 na 3. Do finałowego laser run przystąpiła za prowadzącą Czeszką Kateriną Vanovą i Węgierką Zorą Zeman.
Po pierwszej, 600-metrowej rundzie biegu prowadzenie objęła bardzo mocna Węgierką, która wypracowała sporą przewagę wbiegając na pierwszą rundę strzelania. Skuteczna na strzelnicy Marcinkowska utrzymywała drugie miejsce, pokonując kolejne okrążenia razem z Niemką Unterberger. Miejsce wśród czołówki straciła Czeszka, która prowadziła przed rozpoczęciem konkurencji łączonej. Tylko kilka błędów na strzelnicy, popełnionych przez Zorę Zeman i bardzo mocne tempo biegu, dało jej 200-metrową przewagę na mecie wyścigu i złoty medal w klasyfikacji kobiet U19. Zdobywczynią srebrnego medalu została Polka Maja Marcinkowska, a brązowy medal wywalczyła Josefine Unterberger.

Najmocniejsze w klasyfikacji drużynowej okazały się Węgierki (Zora Zeman, Reka Nyerges i Emma Ptaki). Na drugim stopniu podium stanęły Niemki (Jesefine Unterberger, Emma Frasdorf i Malin Friedrich). Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyły Czeszki (Marie Fucikova, Stepanka Mrazkova i Katerina Vanova).


Gratulacje dla zawodników!!


Marcinkowska i Trepczyk z indywidualnymi medalami, drużyna U17 ze złotem – Olympic Hopes 2022