Oktawia Nowacka i Anna Maliszewska wystartowały dziś w finale Mistrzostw Europy w Bath. Stawką zawodów była kwalifikacja olimpijska do przyszłorocznych Igrzysk w Tokio.

Rywalizacja kobiet rozpoczęła się konkurencją pływacką. Oktawia Nowacka uzyskała bardzo dobry rezultat w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym-2:18,19, co pozwoliło jej zająć 16 lokatę. Anna Maliszewska została sklasyfikowana na miejscu 32 z wynikiem 2:24,27.
Jednym trafieniem różnił się dorobek zwycięstw odniesionych przez Polki podczas rankingowej rundy szermierki. Anna Maliszewska, która zadała 19 trafień zajęła wysoką 14 pozycję, Oktawia Nowacka z 18 trafieniami na koncie zakończyła turniej na miejscu 16. Nasze reprezentantki spotkały się w rundzie bonusowej, w której to Maliszewska zadała zwycięskie trafienie.
Po dwóch rozegranych konkurencjach Polki zajmowały odpowiednio 13-Oktawia Nowacka i 20 pozycję-Anna Maliszewska.
Występ na parkurze okazał się bardzo udany dla Nowackiej. Swój przejazd zakończyła z rezultatem 295 punktów (5 punktów karnych za przekroczenie normy czasu). Wynik ten był 3 najwyżej punktowanym i pozwolił na awans na bardzo wysoką 5 lokatę przed decydującym laser run’em. Mniej udany przejazd odnotowała Anna Maliszewska, która z powodu błędów na parkurze uzyskała ostatecznie 231 punktów. Po trzech konkurencjach zajmowała 27 pozycję.
Początek wyścigu na trasie biegu ze strzelaniem wyglądał bardzo obiecująco dla Oktawii Nowackiej. Celnie oddawane strzały  i mocne tempo biegu pozwalały jej na utrzymanie pozycji w czołówce. Niestety 30 sekund spędzonych na stanowisku strzeleckim podczas ostatniej, czwartej rundy spowodowało spadek w klasyfikacji i konieczność gonienia rywalek. Po walce do ostatnich metrów przekroczyła metę jako 13 zawodniczka Mistrzostw Europy. Do zdobycia kwalifikacji olimpijskiej zabrakło bardzo niewiele, bo 5 sekund (jedno miejsce). Anna Maliszewska mimo bardzo dobrej dyspozycji biegowej zmagała się z problemami na strzelnicy, przez co ukończyła wyścig zajmując 30 lokatę.

Gratulacje dla zawodniczek i trenerów!

Kolejną okazją do zdobycia przepustki do startu w Tokio będą Mistrzostwa Świata Seniorów, które odbędą się na początku września w Budapeszcie. 

14 miejsce Oktawii Nowackiej, 30 lokata Anny Maliszewskiej podczas Mistrzostw Europy Seniorów