Charakterystyka dyscypliny

Pięciobój nowoczesny składa się z szermierki, pływania, jazdy konnej oraz konkurencji łączonej biegu na przełaj i strzelania z pistoletu. Wszystkie konkurencje przeprowadzane są w określonej kolejności, a wyniki przeliczane są na punkty wielobojowe. W zawodach rangi międzynarodowej odbywają się eliminacje, półfinały, w których startuje 36 zawodników i 18-osobowym finale.

Szermierka

W eliminacjach i półfinale turniej szermierczy rozgrywany jest systemem każdy z każdym. Zawodnicy mają do stocznia 35 walk z przeciwnikami. Walka trwa 1 minutę lub kończy się obopólną przegraną. Każde trafienie jest warte 6 pkt wielobojowych (25 wygranych walk = 250 pkt). W finale zawodnicy walczą systemem drabinkowym, a zawodnik, który przegra swoją walkę schodzi z planszy. Za każde trafienie w rundzie bonusowej zawodnik otrzymuje 2 pkt, a zwycieżca 4pkt.

Pływanie (styl dowolny)

Zawodnicy mają do pokonania 200 metrów. Wynik 2:30 daje zawodnikom 250 pkt za każdą sekundę +/- 3 pkt wielobojowe.

Jazda konna (skoki przez przeszkody)

Zawodnicy losują konie ze stawki wierzchowców dostarczonej przez organizatora. Każdy pięcioboista ma 20 minut i 5 próbnych skoków na zapoznanie i zgranie się z koniem. Na parkurze do pokonania jest 10 przeszkód o maksymalnej wysokości 110 cm. Zawodnik wjeżdżając na parkur ma 300 pkt, za każdy błąd podczas przejazdu są odejmowane punkty karne, np. każda sekunda przekroczenia normy czasu to 1 pkt karny, zrzutka 7 pkt karnych, odmowa konia i inne błędy 10 pkt.

Kombinacja „Laser run” (konkurencja łączona – strzelanie + bieg)

W laser run zawodnik ma do pokonania 5 rund biegu o długości 600 metrów i 4 rundy strzelania (5 celnych strzałów w 50″). Zawodnicy startują do tej konkurencji z tzw. handicapem czyli ich różnice punktowe zdobyte w poprzednich 3 konkurencjach przeliczane są na sekundy. Zawodnik z największą liczbą punktów startuje jako pierwszy. Kolejni zgodnie z uzyskaną do lidera stratą punktową . Pięcioboiści strzelają z pistoletów laserowych do tarcz oddalonych o 10 m. Mają na oddanie 5 celnych strzałów w 50 sekund. Zasada im szybciej tym lepiej. Wynikiem nie są uzyskane punkty tarczowe, ale czas jaki zawodnik potrzebował na celne strzelanie.
Każda runda biegu to 600 metrów. Po czwartym strzelaniu zawodnicy na ostatnim okrążeniu walczą o ostateczny triumf. Ten kto przekroczy jako pierwszy linię mety zwycięża w całodniowych zmaganiach. Wynik 13:20 daje zawodnikowi 500 pkt. Każda sekunda ma wartość 1 punktu.

Dodaj komentarz