Charakterystyka dyscypliny

Pięciobój nowoczesny składa się z szermierki, pływania, jazdy konnej oraz konkurencji łączonej biegu na przełaj i strzelania z pistoletu. Wszystkie konkurencje przeprowadzane są w określonej kolejności, a wyniki przeliczane są na punkty wielobojowe. W zawodach rangi międzynarodowej startuje w finale 36 zawodników

Szermierka

Turniej szermierczy rozgrywany jest systemem każdy z każdym. Zawodnicy mają do stocznia 35 walk z przeciwnikami. Walka trwa 1 minutę lub kończy się obopólną przegraną. Każde trafienie jest warte 6 pkt wielobojowych (25 wygranych walk = 250 pkt).

Pływanie (styl dowolny)

Zawodnicy mają do pokonania 200 metrów. Wynik 2:30 daje zawodnikom 250 pkt za każdą sekundę +/- 3 pkt wielobojowe.

Jazda konna (skoki przez przeszkody)

Zawodnicy losują konie ze stawki wierzchowców dostarczonej przez organizatora. Każdy pięcioboista ma 20 minut i 5 próbnych skoków na zapoznanie i zgranie się z koniem. Na parkurze do pokonania jest 12 przeszkód o maksymalnej wysokości 120 cm. Zawodnik wjeżdżając na parkur ma 300 pkt, za każdy błąd podczas przejazdu są odejmowane punkty karne, np. każda sekunda przekroczenia normy czasu to 1 pkt karny, zrzutka 7 pkt karnych, odmowa konia 10 pkt.

Kombinacja (konkurencja łączona – strzelanie + bieg)

4 rundy – strzelanie (5 celnych strzałów w 50″) + 800 metrów biegu. Zawodnicy startują do tej konkurencji z tzw. handicapem czyli ich różnice punktowe zdobyte w poprzednich 3 konkurencjach przeliczane są na sekundy. Zawodnik z największą liczbą punktów startuje jako pierwszy. Kolejni zgodnie z uzyskaną do lidera stratą punktową . Pięcioboiści strzelają z pistoletów laserowych do tarcz oddalonych o 10 m. Mają na oddanie 5 celnych strzałów w 50 sekund. Zasada im szybciej tym lepiej. Wynikiem nie są uzyskane punkty tarczowe, ale czas jaki zawodnik potrzebował na celne strzelanie.
Każda runda biegu to 800 metrów. Po czwartym strzelaniu zawodnicy na ostatnim okrążeniu walczą o ostateczny triumf. Ten kto przekroczy jako pierwszy linię mety zwycięża w całodniowych zmaganiach. Wynik 13:20 daje zawodnikowi 500 pkt. Każda sekunda ma wartość 1 punktu.

Dodaj komentarz