Szóste miejsce Łukasza Gutkowskiego to najlepszy indywidualny wynik naszych pięcioboistów na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Barcelonie. Drużynowo Gutkowski wraz z Danielem Ławrynowiczem i Oskarem Paradowski zajął piątą pozycję.

Pływanie z czasem 1:54,84 wygrał Brytyjczyk Myles Pillage, wyprzedzając o 2,07 s Hiszpana Marca Troyę i o 2,41 s Austriaka Gustava Gustenau. Dziewiąty rezultat uzyskał Oskar Paradowski (2:01,47), 18. był Łukasz Gutkowski (2:03,00), a 27. Daniel Ławrynowicz (2:06,56).

W szermierce najlepsi okazali się Gustenau i Ivan Chamcou, którzy wygrali po 24 pojedynki w rundzie wstępnej. W rundzie bonusowej natomiast dwa punkty do dorobku dopisał Białorusin, jednak to Austriak objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej. Na trzecim miejscu wylądował Węgier Bence Kardos. Awans na 10. miejsce zanotował Gutkowski (19+4 wygrane), na 20. spadł Paradowski (17+0 wygranych), a na 24. znalazł się Ławrynowicz (16+0 wygranych).

W jeździe konnej aż piętnastu zawodników zaliczyło czysty przejazd. Był wśród nich Chamcou, ale ponieważ prowadzący Gustenau tylko o jedną sekundę przekroczył normę czasu, to Austriak pozostał na prowadzeniu. Na medalową pozycję powrócił Pillage – również z wynikiem 299 pkt. za jazdę konną. Dziesiąte miejsce utrzymał Gutkowski, który podobnie jak Paradowski, który awansował na 17. pozycję, zaliczył czysty przejazd. Dziesięć punktów karnych zebrał Ławrynowicz, ale spadł jedynie o jedną lokatę.

Do kombinacji Gustenau startował sześć sekund przed Chamcou i dwanaście przed Pillage’m. Białorusin wygrał zawody, natomiast Austriak spadł na trzecie miejsce, wyprzedzony również przez Kardosa. Na szóstym miejscu zmagania ukończył Łukasz Gutkowski, Daniel Ławrynowicz zajął 18. miejsce, a Oskar Paradowski był 26. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli piąte miejsce. Wygrali Rosjanie przed Białorusinami i Węgrami.

Piąte miejsce w drużynie, szóste indywidualnie