Dzisiejszymi, eliminacyjnymi startami kobiet, rozpoczęła się ostatnia, trzecia edycja Pucharu Świata seniorów, która poprzedza Finał Pucharu Świata, zaplanowany na początek lipca.
Do Bułgarii wyjechał czteroosobowa kadra polski w składzie: Małgorzata Karbownik, Adrianna Kapała, Maja Biernacka i Maciej Klimek.
Jako pierwsze do walki o awans do półfinału przystąpiły panie. W kwalifikacyjnej grupie „A” wystartowała Małgorzata Karbownik, w drugiej z grup kwalifikacyjnych oglądaliśmy wystąpiły Maja Biernacka i Adrianna Kapała.

Już początek kwalifikacji, okazał się bardzo pomyślny dla Małgorzaty Karbownik. Polka została najskuteczniejszą zawodniczką na planszy szermierczej. Zwyciężała 22-krotnie, inkasując 264 punkty. Świetne przygotowanie pokazała również podczas rywalizacji na torze przeszkód. Osiągnęła 4 najlepszy rezultat, umacniając dzięki temu swoją pozycję na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Ponownie mocna w wyścigu pływackim (6 miejsce – czas 2:20,11) mogła być pewna, że na trasę laser run wyruszy z numerem 1.Jej przewaga nad Włoszką, zajmującą drugą pozycję wynosiła 23 sekundy, a nad kolejną z rywalek aż 41 sekund. Pozwoliło jej to na rozegranie konkurencji łączonej na własnych zasadach. Skuteczność na strzelnicy umożliwiła jej zaoszczędzenie energii na trasie biegu. Na linii mety pojawiła się wspólnie w Włoszką Tognetti i Francuzką Castaudi, awansując do półfinału z miejsca 3.

Rywalizację w ramach kwalifikacyjnej grupy”B” rozpoczęły zmagania na torze przeszkód. Solidny start odnotowała Adrianna Kapała, uzyskuje 14 wynik konkurencji (0:50,51). Maja Biernacka zajmowała na tym etapie 19 miejsce (0:55,90). Szermiercza odsłona walki o półfinał okazała się bardziej udana dla Mai Biernackiej. Nasza reprezentantka zgromadziła na swoim koncie 201 punktów. Adrianna Kapała, zakończyła tę części rywalizacji z wynikiem 187 punktów.
Czas ustanowiony przez Maję Biernacką na pływalni dał jej 18 lokatę, Adrianna Kapała w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym osiągnęła 28 rezultat. Aby myśleć o awansie obie Polki potrzebowały bardzo udanych startów w finałowym biegu ze strzelaniem.
Tylko 7 najwyżej sklasyfikowanych po trzech konkurencjach zawodniczek wystartowało jedna po drugiej z handicapem odpowiadającym liczbie zdobytych punktów. Pozostałe uczestniczki eliminacji, niezależnie od miejsc zajmowanych w klasyfikacji, wyruszyły na na trasę po upływie 1,5 minuty, dlatego walka o czołowych 18 lokat promowanych awansem okazała się bardzo zacięta ze względu na trudność w ustaleniu straty bądź przewagi między rywalkami w trakcie wyścigu. Z tym trudnym zadaniem poradziła sobie Adrianna Kapała. Nasza zawodniczka zajęła właśnie 18 miejsce, a to dzięki ustanowieniu drugiego najlepszego wyniku konkurencji łączonej. Niewiele do awansu zabrakło Mai Biernackiej. Druga z Polek została autorką 5 najwyżej punktowanego wyniku laser run. Niestety od uzyskania przepustki do półfinału dzieliło ją 6 sekund.

Wielkie brawa dla naszych reprezentantek!
Trzymamy kciuki za jutrzejszy start Macieja Klimka, którego obejrzymy już jutro w kwalifikacjach grupy „A”.

Małgorzata Karbownik i Adrianna Kapała półfinalistkami trzeciej edycji Pucharu Świata w Bułgarii