Za nami piąty dzień Mistrzostw Europy Seniorów rozgrywanych na Węgrzech. Do dzisiejszego półfinału mężczyzn, który przeprowadzony został w dwóch 18-osobowych grupach, przystąpiło trzech reprezentantów Polski. Wśród zawodników półfinału „A” rywalizował Łukasz Gutkowski. W półfinałowej grupie „B” walczyli Kamil Kasperczak i Sebastian Stasiak.

Pierwsze półfinałowe punkty zostały rozdane podczas wczorajszej, rankingowej rundy szermierki. Świetny występ odnotował Łukasz Gutkowski, który z pulą 230 punktów zajął 7 miejsce w turnieju. Kamil Kasperczak zajął wysoką 10 pozycję (225 punktów). Sebastian Stasiak zwyciężył 16 razy, zdobywając 205 punktów.
Z wynikiem 2:12,36, na miejscu 8 wśród zawodników półfinału „A”, konkurencję pływacką ukończył Łukasz Gutkowski. Suma punktów uzyskana w szermierce i pływaniu dała mu miejsce w czołówce klasyfikacji przed decydującym o wejściu do finału biegu ze strzelaniem. Do wyścigu przystąpił z numerem 4, 12 sekund za liderem Bence Demeter (Węgry). Pomimo kilku błędów na strzelnicy, Łukasz Gutkowski pokonywał kolejne pętle biegu w czołowej grupie, docierając do mety na 2 pozycji. Jego występ dał mu pewne miejsce w ścisłym finale.

Kamil Kasperczak i Sebastian Stasiak walczący o wejście do finału w grupie „B”, osiągnęli bardzo podobne rezultaty pływania. Kamil został sklasyfikowany jako 10 (2:12,22), Sebastian uplasował się tuż za kolegą z reprezentacji na miejscu 11 (2:12,51). W klasyfikacji po dwóch konkurencjach Kamil zajmował 5 miejsce, z 15-sekundowym handicapem do prowadzącego Węgra Richarda Bereczki. Zadaniem naszego zawodnika było utrzymanie się jak najbliżej czołowej siódemki, co gwarantowało bezpośredni awans. Dobrze rozegrany wyścig na trasie laser run i 8 miejsce na mecie, dało Kamilowi prawo startu w jutrzejszym finale.
9 wynik konkurencji łączonej, osiągnięty przez Sebastiana Stasiaka, okazał się niewystarczający aby zająć miejsce wśród zawodników, którzy jutro powalczą o medale w pełnym pięcioboju. Sebastian przekroczył linię mety jako 12. zawodnik półfinału „B”.

Gratulacje i wielkie brawa za walkę!

Łukasz Gutkowski i Kamil Kasperczak finalistami Mistrzostw Europy w Székesfehérvár